Menu Zavrieť

Vyberáme zámok na vchodové dvere

Prístupový systém na bezkontaktné otváranie vchodových dverí je len jeden diel skladačky.  Ďalšou dôležitou časťou sú kvalitné a dôsledne osadené vchodové dvere. Toto vieme zabezpečiť prostredníctvom našich zmluvných partnerov. Poslednou a tou najpodstatnejšou časťou je spôsob, ako sa budú dvere otvárať. Možností je viac, v tomto článku si predstavíme tie najpoužívanejšie a zoznámime vás s ich výhodami a nevýhodami.

Elektromechanické zámky

Najpoužívanejšie riešenie, používajú sa dlhodobo a sú spoľahlivé. V nových inštaláciách sa klasické „bzučiaky“ nahrádzajú tichšími jednosmernými zámkami. Veľkým plusom takéhoto riešenia je, že pôvodné dverné vložky a zámky zostávajú naďalej funkčné, takže aj pri poruche alebo strate prívesku na čipové otváranie dverí sa dá do vchodu dostať pomocou kľúča. Nevýhodou elektromechanických zámkov je, že obsahujú mechanické časti, takže z času na čas prichádza k mechanickým závadám a zámok treba vymeniť. Mechanická odolnosť takýchto zámkov je od 280 kg.

Elektromechanické zámky so zvýšenou odolnosťou

Principiálne sú to stále elektromechanické zámky so všetkými kladmi a zápormi ako sme uviedli. V závislosti na použití sa tieto zámky vyrábajú s vysokou odolnosťou voči nárazom až do 1000 kg. Sú vhodné pre inštalácie kde sa vyžaduje spoľahlivá prevádzka aj v náročných podmienkach.
Ďalším variantom sú zámky vyrábané tak, aby odolali teplotám nad 1100°C počas 120 minút a sú ideálne pre požiarne dverové systémy.

Dverné elektromagnety

Dverné magnety neobsahujú žiadne mechanické časti a preto je zaručená dlhá životnosť a bezporuchovosť takýchto inštalácii aj pri frekventovanom otváraní dverí. Typickým príkladom sú výškové budovy a paneláky, kde je niekoľko desiatok bytov. Výrobcovia dverí vedia tieto magnety zakomponovať do dverí už vo výrobe a samotná inštalácia je potom rýchla a bezproblémová. V ponuke máme aj sety pre osadenie elektromagnetov do stávajúcich dverí. Práve tu je ďalšia veľká výhoda dverných magnetov a to že dokážu spoľahlivo fungovať aj na nie úplne ideálne doliehajúcich dverách. Štandardne sa osadzujú na dvere dva elektromagnety, takže mechanická odolnosť takýchto dverí je 600 kg a viac.
Pri inštalácii dverných magnetov však treba počítať s tým, že odpadá možnosť otvorenia dverí kľúčom, tak ako to je pri elektromechanických zámkoch. Dvere zostanú pri odpojení napájania, napríklad pri evakuácii budovy otvorené, napriek tomu však musia byť do takejto inštalácie osadené bezpečnostné prvky ako je napríklad havarijné tlačítko v prípade požiaru.

Fotogaléria – dverné elektomagnety na otváranie vchodových dverí

Call Now Button